Na co chorują psy?

Na co chorują psy?

Jeśli uwielbiasz pić piwo, być może zastanawiasz się, „Na co chorują psy?”. Istnieje wiele rodzajów chorób, które mogą dotknąć Twojego pupila, od bakterii powodujących zatrucia pokarmowe po Leptospirozę, poważną chorobę wywołaną infekcją spowodowaną przez bakterię Capnocytophaga. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją pewne bardzo powszechne choroby, którym można zapobiec u Twojego psa. Oto krótkie omówienie najczęstszych z nich.

Bakteria Capnocytophaga

Bakteria wywołująca tę chorobę, Capnocytophaga, zwykle dostaje się do organizmu człowieka poprzez ugryzienie przez psa lub wylizanie otwartej rany. Jednak w przypadku Manteufela, który głaskał wiele psów nad stawem, możliwe jest, że szczeniak owczarka niemieckiego polizał go po ustach lub oku. W wyniku tego zaraził się infekcją i obecnie potrzebuje protez kończyn.

Zakażenie może być śmiertelne u ludzi, zwłaszcza jeśli pies nie został przeciwko niemu zaszczepiony. U osób zarażonych Capnocytophaga canimorsus śmiertelność wynosi 30%. U zakażonych pacjentów z tą chorobą może wystąpić wstrząs septyczny. Nie jest dostępna szczepionka przeciwko tej chorobie. Psy z osłabionym układem odpornościowym powinny być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych, z dala od osób z otwartymi ranami i ograniczać hałaśliwe zabawy ze zwierzętami domowymi.

Pasożyty zakaźne

Psy są podatne na kilka rodzajów pasożytów zakaźnych. Giardia jest pierwotniakiem o heteroksenicznym cyklu życiowym, który może zarażać zarówno żywicieli ostatecznych jak i pośrednich. Występuje w kale co najmniej 21 gatunków, w tym G. duodenalis, G. lamblia i S. bertrami. Giardia ma wysoki potencjał zoonotyczny, a opiekunowie psów zarażają się nią od psów znajdujących się pod ich opieką.

Giardia i Isospora to dwa powszechne pasożyty jelitowe, które mogą wywoływać choroby u psów. Pasożyty te uwalniają mikroskopijne jaja do kału psa. Badanie kału przez lekarza weterynarii potwierdza obecność pasożytów jelitowych. Psy, u których po badaniu kału pojawia się biegunka, mogą być również dotknięte pasożytami przewodu pokarmowego. Jeżeli pies wykazuje objawy tych zakażeń, najlepiej jest natychmiast podjąć leczenie.

Bakterie powodujące zatrucia pokarmowe

Częstym problemem zdrowotnym psów są zatrucia pokarmowe. Ponieważ psy lubią jeść, nie mają prawie żadnych zahamowań co do tego, co wkładają do pyska. I, podobnie jak my, często trafiają do śmieci. Niestety, bakterie powodujące zatrucia pokarmowe mogą rozwijać się w wielu źródłach, w tym w surowym mięsie, starych jajkach, a nawet w niedogotowanym mięsie. Oto co należy zrobić, jeśli podejrzewasz, że

Twój pies ma zatrucie pokarmowe:

Listeria może powodować poważne powikłania u ludzi i nienarodzonych dzieci. Może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, a nawet spowodować urodzenie martwego dziecka. W przypadku zakażenia u niemowląt mogą wystąpić długotrwałe uszkodzenia neurologiczne i opóźnienia w rozwoju. Objawy listeriozy są często łagodne, ale niektóre przypadki mogą zagrażać życiu. Aby uniknąć tej niebezpiecznej sytuacji, należy dokładnie myć ręce po kontakcie z surowym mięsem i warzywami.

Leptospiroza

Podstawą leczenia leptospirozy u psów są antybiotyki. Antybiotykoterapia jest skuteczna w większości przypadków, a psy szybko reagują na nią po jej rozpoczęciu. Leczenie składa się z dwóch etapów: w pierwszym usuwane jest zakażenie, natomiast w drugim usuwane jest zakażenie utrzymujące się o niskim stopniu zaawansowania. Leczenie jest zazwyczaj konieczne, aby uratować życie psa, który cierpi na tę chorobę, ponieważ przerośnięte zakażenie powoduje nieodwracalne uszkodzenia narządów.

Bakterie namnażają się w całym krwiobiegu i tkankach, koncentrując się w wątrobie i nerkach. W ciężkich przypadkach zakażenie może prowadzić do niewydolności nerek i uszkodzenia wątroby. W celu potwierdzenia diagnozy dostępne są testy serologiczne. Testy serologiczne są również dostępne w celu potwierdzenia, czy pies jest chory na Leptospirozę, czy nie. W niektórych przypadkach pies może nie wykazywać żadnych objawów, a następnie rozwinąć się u niego poważniejsze zakażenie.

Jeśli uwielbiasz pić piwo, być może zastanawiasz się, „Na co chorują psy?”. Istnieje wiele rodzajów chorób, które mogą dotknąć Twojego pupila, od bakterii powodujących zatrucia pokarmowe po Leptospirozę, poważną chorobę wywołaną infekcją spowodowaną przez bakterię Capnocytophaga. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją pewne bardzo powszechne choroby, którym można zapobiec u Twojego psa. Oto krótkie omówienie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *