Jak wygląda i ile kosztuje badanie krwi u psa

Jak wygląda i ile kosztuje badanie krwi u psa

Badania krwi psów mogą być niezwykle przydatne w diagnozowaniu złożonych problemów związanych z układami organizmu. Na przykład, nieprawidłowa reakcja hormonalna może sygnalizować problem z układem endokrynologicznym, ostrzegając lekarza weterynarii o konieczności zastosowania określonego leczenia. Badania krwi są również powszechnie stosowane w celu wykluczenia chorób wrodzonych i uzyskania podstawowych informacji. Weterynaryjne badania krwi mogą być wykonywane przed zabiegiem chirurgicznym u psa.

Pomiar HEMOGLOBINY wskazuje ilość hemoglobiny w czerwonych krwinkach

Hemoglobina jest ważnym składnikiem czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do wszystkich tkanek organizmu. Organizm potrzebuje również dwutlenku węgla, aby umożliwić mu funkcjonowanie. Zadaniem krwi jest transport tlenu i dwutlenku węgla z płuc do różnych tkanek i narządów. Hemoglobina znajduje się w erytrocytach i jest bladoczerwoną cząsteczką. Kształtem przypomina pączek, z cieńszym środkiem zamiast dziury. W normalnych warunkach RBC są tej samej wielkości, choć niektóre schorzenia mogą upośledzać zdolność RBC do prawidłowego funkcjonowania.

Pomiar HEMOGLOBINY jest rutynowym badaniem laboratoryjnym, które określa ilość hemoglobiny zawartej w czerwonych krwinkach. Próbka krwi używana do tego badania jest pobierana od pacjenta, albo z opuszki palca, albo z żyły na ramieniu. Metodą referencyjną jest test cyjankowy hemiglobiny (HiCN). Test określa również, czy hemoglobina jest glikozylowana, czy nie.

Pomiar średniej hemoglobiny ciałkowej (MCHC) wskazuje ilość hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Metryka ta koreluje zawartość hemoglobiny z objętością komórek. Wartość MCHC jest podawana w g/dL i wyrażana w procentach. Normalny zakres wartości MCHC wynosi 34 + 2 g/dL. Innym ważnym wskaźnikiem jest RDW, który określa zmienność objętości krwinek czerwonych. Normalny zakres RDW wynosi 13 + 1,5%.

Niski poziom hemoglobiny jest oznaką, że szpik kostny nie wytwarza wystarczającej ilości czerwonych krwinek lub że krwinki niszczą się szybciej, niż mogą być wytworzone. Przewlekła utrata krwi jest jedną z głównych przyczyn niskiego poziomu hemoglobiny, a niski poziom hemoglobiny jest oznaką anemii. W takim przypadku mówi się o anemii.

Pomiar hemoglobiny jest częścią pełnego badania morfologii krwi, które monitoruje ogólny stan zdrowia i wykrywa różne zaburzenia. Niski poziom hemoglobiny może być objawem zaburzeń krwi. Pacjent z objawami niedokrwistości może również cierpieć na policytemię (polycythemia vera), chorobę genetyczną powodującą zagęszczenie krwi. Jeśli poziom hemoglobiny jest wystarczająco niski, konieczne może być wykonanie dalszych badań.

Innym sposobem określenia stężenia hemoglobiny jest pomiar średniej objętości ciała i zawartości hemoglobiny. Pomiary te mogą pomóc w rozpoznaniu anemii i ustaleniu jej przyczyny. Wysoka lub niska średnia wartość hemoglobiny ciałkowej może wskazywać na niedokrwistość. Morfologia krwi może również określić, czy pacjent cierpi na niedokrwistość hemoglobinową.

Najbardziej powszechnym badaniem krwi jest zautomatyzowana morfologia krwi, która mierzy poziom hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Mierzy ono liczbę czerwonych krwinek we krwi pacjenta, mierzoną za pomocą czytnika hematokrytu. Jest to szybki pomiar zawartości czerwonych krwinek. Nie jest on jednak dokładny i zależy od upakowania czerwonych krwinek i osocza. Dlatego ważne jest, aby prawidłowo odczytywać wyniki badania.

Rodzaje białych krwinek

U psów występuje kilka różnych typów białych krwinek. Ogólnie rzecz biorąc, psy mają wysoką liczbę WBC, gdy są zdrowe. Jeśli jednak Twój zwierzak cierpi na wyniszczającą chorobę lub infekcję wirusową, liczba białych krwinek może być niższa od normy. Możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby ustalić, czy Twój pies potrzebuje badania. Poniżej wymieniono różne rodzaje białych krwinek u psów, ich zastosowanie i ceny.

Monocyty, które są najbardziej rozpowszechnionym typem białych krwinek u psów, są produkowane w szpiku kostnym. Chociaż występują w mniejszych ilościach niż neutrofile, ich liczba we krwi krążącej wzrasta w przypadku obecności pasożytów, a spada, gdy pies lub kot jest narażony na silny stres. Bazofile są najmniejszym z czterech typów białych krwinek, występującym w ilości od kilkuset do tysiąca na mikrolitr krwi.

Pierwszym typem białych krwinek są neutrofile. Neutrofile są najliczniej występującymi spośród wszystkich białych krwinek u psów, ale nie krążą zbyt często. Neutrofile szybko docierają do miejsca zakażenia i wiążą się z obcymi bakteriami i wirusami. Neutrofile są jednak krótkotrwałe i nie przenoszą zdolności do ochrony przed infekcjami, dlatego ich liczba może znacznie spadać.

Białe krwinki składają się z różnych rodzajów. Leukocyty to maleńkie komórki we krwi. Pomagają one organizmowi zwalczać infekcje, a u niektórych psów liczba białych krwinek jest nieprawidłowa. Różnica między prawidłową a nieprawidłową liczbą białych krwinek to zakres wyników, jaki jest stosowany przez różne laboratoria badawcze. Jeśli liczba WBC jest wyższa lub niższa od normalnego zakresu, może to być oznaką infekcji. W takim przypadku lekarz weterynarii przepisuje antybiotyki, mimo że liczba WBC jest prawidłowa.

Pies z anemią może wymagać transfuzji krwi. Krew musi być dopasowana do rodzaju choroby i podawana w ciągu czterech godzin. Ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji poprzetoczeniowych, transfuzję krwi stosuje się tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. W celu zapewnienia psu bezpieczeństwa, krew uzyskana od zdrowych dawców jest zagęszczana do postaci „konfekcjonowanych krwinek czerwonych”.

W zależności od rodzaju niedokrwistości, lekarz weterynarii może zalecić wykonanie kilku badań diagnostycznych. Badania te mogą obejmować pełną morfologię krwi i profile chemiczne. Badania te mierzą poziom cukru we krwi psa, czynność narządów i inne parametry. W przypadku psów z ciężką niedokrwistością niektórzy lekarze weterynarii mogą zalecić zabieg chirurgiczny. Anemia u psów może być spowodowana różnymi czynnikami, od toksycznych substancji chemicznych po infekcje. Leczenie zależy od podstawowej przyczyny i ogólnego stanu zdrowia psa w momencie postawienia diagnozy.

Średni koszt badania krwi u psa

Koszt badania krwi psa różni się w zależności od rodzaju wymaganego badania krwi, jako że CBC/panele chemiczne mogą kosztować od 70 do 300 dolarów. Średni koszt badania krwi psa może wynosić od 40 do 70 dolarów, a kombinacja tych badań może kosztować nawet 1200 dolarów. Większość lekarzy weterynarii nie oferuje planów płatności za badania krwi, ale możesz zapytać o CareCredit, specjalny program finansowania wydatków medycznych, który obejmuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta.

Badania krwi psów są przydatne w wykrywaniu wielu różnych chorób i pasożytów u psów. Objawy takie jak podwyższony poziom glukozy we krwi mogą wskazywać na cukrzycę, natomiast niski poziom cukru we krwi może być oznaką inwazji robaków lub głodu. Coroczne badanie na obecność nicieni sercowych jest ważnym narzędziem diagnostycznym służącym do wykrywania nicieni sercowych, jak również chorób przenoszonych przez kleszcze. Testy te nie zdiagnozują żadnej choroby bez badania krwi, a wyniki będą dostępne w ciągu kilku minut.

Pełne badanie morfologii krwi dostarcza lekarzom weterynarii szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia psa. Badania te dostarczają informacji na temat procentowej zawartości czerwonych krwinek oraz innych wskaźników niedokrwistości i nawodnienia. Ponadto badanie to pozwala wykryć nieprawidłowości w układzie krzepnięcia i odpowiedzi układu odpornościowego. Pełne badanie morfologii krwi jest ważne dla ustalenia przyczyny objawów występujących u psa, dlatego najlepiej poddać psa temu badaniu, jeśli zauważysz u niego któryś z wymienionych objawów.

Badania morfologii krwi/CBC mogą również pomóc w ustaleniu, czy narządy psa funkcjonują prawidłowo. Na przykład niski poziom albumin może wskazywać na chorobę wątroby lub jelit. Podwyższona ilość kortyzolu we krwi może być przyczyną problemów. Badanie to jest zazwyczaj wykonywane za pomocą żyły głowowej, która przebiega przez przednią krawędź każdej kończyny przedniej. Podczas tej procedury pacjent znajduje się w wygodnej pozycji i nie jest poddawany znieczuleniu.

Badania krwi u psów są często pokrywane przez ubezpieczenie zwierząt. Jeśli u Twojego psa występują wcześniejsze schorzenia, ubezpieczenie często pokrywa ich koszty. Badanie krwi może ujawnić choroby i inne schorzenia, które trudno wykryć bez dokładnego badania. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia dla zwierząt, nie martw się: nadal możesz samodzielnie pokryć koszty badania krwi. Zdrowie i dobre samopoczucie Twojego psa są zbyt ważne, aby pozostawić je przypadkowi. Nie możesz sobie pozwolić na to, aby o niego nie dbać!

Koszt badania krwi psa może się znacznie różnić w zależności od rodzaju usługi, której potrzebujesz. W Stanach Zjednoczonych badanie krwi psa kosztuje zazwyczaj od 45 do 55 dolarów. Szczepienia przypominające są wymagane od dwóch do czterech razy w roku, aby zachować skuteczność. Zastrzyk przypominający kosztuje od 18 do 25 dolarów. Innym przykładem drogiego badania krwi są testy na obecność robaków serca. Testy na obecność nicieni sercowych pozwalają wykryć potencjalnie śmiertelne choroby pasożytnicze. Średni koszt badania krwi psa wynosi około 45-50 dolarów.

Badania krwi psów mogą być niezwykle przydatne w diagnozowaniu złożonych problemów związanych z układami organizmu. Na przykład, nieprawidłowa reakcja hormonalna może sygnalizować problem z układem endokrynologicznym, ostrzegając lekarza weterynarii o konieczności zastosowania określonego leczenia. Badania krwi są również powszechnie stosowane w celu wykluczenia chorób wrodzonych i uzyskania podstawowych informacji. Weterynaryjne badania krwi mogą być wykonywane…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *