Jeśli pies wykazuje objawy rozszerzonego żołądka, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Istnieje kilka przyczyn rozszerzonego żołądka u psów, w tym zapalenie otrzewnej, laparotomia zwiadowcza i rozdęcie żołądka (volvulus). Zdjęcie rentgenowskie może potwierdzić obecność rozszerzonego żołądka u psa. Zdjęcia rentgenowskie mogą również określić, czy pies cierpi na rozstrzeń żołądka typu volvulus. Każdej rasy pies jest narażony na wzdęcie brzucha nawet bulteriery o których więcej tutaj: https://bulterier.com.pl/
Zapalenie otrzewnej przyczyną wzdęcia brzucha u psa
Leczenie zapalenia otrzewnej zależy od przyczyny zapalenia. Lekarz weterynarii może przeprowadzić operację zwiadowczą, aby znaleźć przyczynę zapalenia. Zabiegi chirurgiczne obejmują przepłukanie jamy brzusznej i założenie drenów. W okresie rekonwalescencji zwierzęciu podawane są antybiotyki i płyny. Niektóre zwierzęta mogą nie jeść przez tydzień lub dłużej po operacji. Leki dla psa mogą obejmować również podawanie dożylne.
Objawy zapalenia otrzewnej to gorączka, wzdęty brzuch, zatrucie krwią, obniżenie ciśnienia krwi, krwawienie, zmniejszenie ilości oddawanego stolca, obrzęk brzucha, niedrożność przewodu pokarmowego i ból brzucha. W ciężkich przypadkach lekarz weterynarii może również zlecić analizę płynu z jamy brzusznej w celu ustalenia przyczyny zapalenia. W niektórych przypadkach można podać antybiotyki w celu zmniejszenia stanu zapalnego.
Zapalenie otrzewnej może być skutkiem urazu, zakażenia lub rany zewnętrznej. Zapalenie otrzewnej może prowadzić do gromadzenia się płynu w jamie brzusznej. Pies może nie chcieć się poruszać i może być w szoku. Z tych powodów należy natychmiast podjąć leczenie. Pies z zapaleniem otrzewnej powinien być natychmiast zbadany przez lekarza weterynarii.
W ciężkich przypadkach może dojść do pęknięcia przewodu pokarmowego i jelit, co umożliwia przedostanie się bakterii do układu pokarmowego. Nowotwory żołądka i jelit osłabiają jelita. Duże przedmioty w żołądku psa, które nie mogą zostać strawione, mogą również powodować powiększenie żołądka. W takim przypadku pies może być zmuszony do poddania się zabiegowi chirurgicznemu w celu usunięcia ciała obcego. W zależności od przyczyny wzdęcia lekarz weterynarii określi, czy pies wymaga dalszych badań.
Laparotomia zwiadowcza
Laparotomia zwiadowcza w przypadku wzdęcia brzucha u psów jest zabiegiem chirurgicznym stosowanym w celu usunięcia wzdęcia brzucha. Procedura ta spowoduje rozdęcie żołądka, a w razie potrzeby lekarz weterynarii zastosuje resekcję lub zespolenie, aby naprawić uszkodzenie. Jeśli żołądek nie jest w stanie się obrócić, pacjent musi zostać poddany eutanazji. Zabieg ten wymaga kilku dni pobytu w szpitalu i może spowodować niewydolność narządów lub sepsę.
Po znieczuleniu ogólnym lekarz weterynarii kładzie psa na stole chirurgicznym. Duża część spodu psa zostanie ogolona, co umożliwi chirurgowi poszerzenie planowanego nacięcia. Następnie chirurg wykona długie nacięcie w poprzek jamy brzusznej, co pozwoli na jednoczesne zbadanie wszystkich narządów znajdujących się w podbrzuszu. W zależności od stopnia zaawansowania choroby chirurg może unieść i usunąć narządy w celu ich dokładniejszego zbadania lub naciąć je w celu uzyskania obrazu wnętrza. Zabieg może trwać do godziny, a zwierzę jest zwykle uspokajane podczas procedury.
Przyczyny wzdęcia brzucha u psów nie są do końca poznane, ale wiadomo, że wiele czynników zwiększa ryzyko jego wystąpienia. Kilka uwarunkowań genetycznych może zwiększać ryzyko rozwoju GDV, w tym u ras dużych, o głębokiej klatce piersiowej. Stres i dieta również mogą zwiększać to ryzyko. Oprócz wzdęć u psów, pies z GDV może być również bardziej podatny na rozwój choroby zwanej rozszerzeniem i rozdęciem żołądka.
Laparotomia zwiadowcza przyczyną rozszerzenia żołądka i powstania wolego odbytu
Laparotomia zwiadowcza jest wykonywana, gdy objawy choroby Twojego zwierzęcia nie są jednoznaczne. Laparotomia zwiadowcza umożliwia lekarzowi weterynarii zbadanie narządów i tkanek jamy brzusznej Twojego zwierzęcia. Ten rodzaj zabiegu może uratować życie w niektórych sytuacjach, gdy inne metody nie pozwalają na zdiagnozowanie problemu. Niebezpieczeństwo, że niewykryte ciało obce może być przyczyną rozszerzenia żołądka u zwierzęcia jest wysokie, zwłaszcza jeśli zostało połknięte.
W przypadku skręcenia narządów układu pokarmowego lekarz wykonuje laparotomię zwiadowczą. Żołądek może się skręcić wokół własnej osi, blokując przepływ gazu i połkniętych materiałów, co może doprowadzić nawet do wstrząsu. W skrajnych przypadkach pies może umrzeć z powodu rozszerzenia/owulizacji żołądka.
Stan ten występuje najczęściej u starszych psów, ale może rozwinąć się także u szczeniąt lub młodych dorosłych psów. Więzadło wątrobowo-żołądkowe rozciąga się wraz z wiekiem, co zwiększa ryzyko wystąpienia GDV. Ma to również paradoksalny związek ze wzrostem masy ciała i chudnięciem. Ponieważ żołądek psa jest obrzęknięty, upośledza to krążenie i prowadzi do wstrząsu ogólnoustrojowego.
Chociaż GDV może wystąpić po każdym rodzaju zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy brzusznej, to laparotomia zwiadowcza może pomóc skorygować ten stan. Zabieg ten polega na wykonaniu długiego nacięcia w celu uzyskania dostępu do całej jamy brzusznej. Żołądek jest obracany z powrotem do normalnej pozycji za pomocą specjalistycznego narzędzia. Chirurgiczna korekta tego stanu może pozwolić na zachowanie zdrowego żołądka, może też wymagać eutanazji. Konieczna będzie również dokładna ocena innych narządów jamy brzusznej w celu zapewnienia ich prawidłowego położenia.
Zdjęcia rentgenowskie potwierdzają rozszerzony żołądek u psa
W celu zdiagnozowania rozszerzonego żołądka u koniowatych można wykonać zdjęcie radiologiczne jamy brzusznej. Rozszerzenie żołądka u psów dotyczy zazwyczaj prawej bocznej części żołądka. Na zdjęciu radiologicznym widoczny jest podwójny pęcherzyk powietrza w dnie żołądka, który oznacza czaszkowo-grzbietowe przemieszczenie odźwiernika. Jeśli gaz ten jest obecny, rozszerzony żołądek u psa może być oznaką pęknięcia odźwiernika. W zależności od stopnia stabilności optymalna jest projekcja ortogonalna.
Poszerzony żołądek u psa może być również objawem rozszerzenia żołądka – wolem. Jest to ostra, zagrażająca życiu choroba, w przebiegu której dochodzi do nieprawidłowego skrętu żołądka względem osi krezki. Towarzyszą jej wzdęcia, uczucie duszności, wymioty i ból brzucha. Nieleczone rozszerzenie żołądka-owulwa może prowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej, nadciśnienia wrotnego i wstrząsu.
Rozszerzenie żołądka i wole u psa jest jednym z najpoważniejszych stanów nagłych w medycynie małych zwierząt. Stan ten składa się z dwóch części: wzdęcia (wypełnienie żołądka) i skrętu (skręcenie żołądka w jamie brzusznej).
Wstrząs hipowolemiczny spowodowany rozszerzeniem żołądka u psa
Jeśli rozszerzenie żołądka u psa spowoduje wstrząs hipowolemiczny, należy natychmiast podjąć leczenie. Jeśli podstawowe schorzenie nie będzie odpowiednio leczone, może on powrócić, a pies nie odzyska zdrowia. Jeśli jednak stan ten zostanie szybko wyleczony, szanse na wyzdrowienie są wysokie. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących leczenia tego schorzenia u psów.
Najczęstszymi objawami rozszerzenia i rozdęcia żołądka są: ból brzucha, ślinotok i niepokój. Badanie palpacyjne jamy brzusznej może również wykazać bolesne rozdęcie jamy brzusznej. Mogą występować blade błony śluzowe i inne objawy wolego żołądka. Inne objawy rozszerzonego żołądka to wstrząs hipowolemiczny, bladość błon śluzowych i wydłużony czas kapilarny.
Po ustaleniu przyczyny wstrząsu hipowolemicznego pies może zostać przyjęty do szpitala, gdzie zostanie mu podana dożylna terapia płynami. Pozwoli to na przywrócenie objętości krwi i szybkości krążenia. Lekarz weterynarii będzie następnie monitorował parametry życiowe psa i być może poda mu krew do przetoczenia lub leki. Monitorowane jest również ciśnienie krwi i częstość akcji serca. Jeśli objawy nie ustąpią, lekarz weterynarii może zaproponować dalsze leczenie.
Ogólnie rzecz biorąc, wstrząs hipowolemiczny jest wynikiem zmniejszonego dopływu krwi do tkanek. Brak tlenu uniemożliwia komórkom organizmu wytwarzanie odpowiedniej ilości ATP (enzymów wytwarzających energię), które są niezbędne do utrzymania funkcji komórkowych. W takiej sytuacji organizm wytwarza więcej substancji i cytokin niż normalnie. Substancje te są znane jako tlenek azotu i mleczan.
Leczenie wzdęcia brzucha u psa
W przeciwieństwie do ludzi, u psów wzdęcie może być spowodowane innymi przyczynami. Jeśli pies cierpi z powodu wzdęcia, należy koniecznie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii najprawdopodobniej wykona zdjęcie rentgenowskie i przeprowadzi kilka badań w celu potwierdzenia diagnozy. W ciężkich przypadkach lekarz weterynarii może przeprowadzić zabieg chirurgiczny lub zastosować dożylny wlew płynów w celu zmniejszenia narastającego ciśnienia w żołądku. Lekarz weterynarii wykona również inwazyjną procedurę zwaną gastropeksją.
Pomimo dyskomfortu związanego ze wzdęciem, pies będzie niespokojny i będzie wykazywał objawy w postaci nadmiernego ślinienia się i rechotania. Odwadnianie może przypominać kiszenie się lub kaszel, a towarzyszyć mu może dyszenie i drżenie. Nieleczone wzdęcie u psa prowadzi w końcu do śmierci. Powiększony żołądek może również prowadzić do zaburzeń w układzie krążenia, a nawet do zaburzeń rytmu serca.
Po ustabilizowaniu stanu narządów życiowych psa lekarz weterynarii może wykonać zabieg zwany dekompresją żołądka. Operacja ta polega na wprowadzeniu małej rurki przez przełyk i uwolnieniu uwięzionego płynu i powietrza. Inną techniką chirurgiczną pozwalającą na złagodzenie wzdęcia jest płukanie żołądka. Zabieg ten polega na oczyszczeniu żołądka i usunięciu martwej tkanki. Lekarz weterynarii może również przyszyć żołądek do ściany jamy brzusznej lub powiększyć otwór w celu poprawy przepływu.