Czy pchły z psa mogą przejść na człowieka

Czy pchły z psa mogą przejść na człowieka

Czy pchły pochodzące od psów mogą przenieść się na ludzi? Tak, jest to możliwe. Być może zauważyłeś, że Twój pies drapie się po Tobie i swędzi. W ten sam sposób pchły mogą przenieść się z psa na człowieka, ale o wiele łatwiej jest złapać pchły na człowieku, po prostu mając je w domu. Pchły nie tylko mogą Cię ugryźć, ale mogą również złożyć jaja, które wylęgają się i zarażają Cię.

Dorosłe pchły składają

Pchły to czerwonobrązowe, bezskrzydłe owady o długości około jednej ósmej cala. Mają duże tylne nogi i mogą skakać na wysokość do 12 cali. Mają smukłe ciała z kolcami wystającymi z twarzy i ciała. Kolce ułatwiają im poruszanie się w futrze żywiciela i są wykorzystywane do identyfikacji gatunków. Jaja pcheł są białe i gładkie. Są one składane na włosach żywiciela.

Po umieszczeniu na żywicielu jaja pcheł wylęgają się w ciągu 2-21 dni. Gdy są gotowe do stadium poczwarki, samica pchły przędzie jedwabny kokon, w którym dla kamuflażu znajdują się szczątki. Stadium poczwarki trwa od czterech do czternastu dni w idealnych warunkach, a w złych warunkach może trwać nawet rok. Dorosłe pchły pojawiają się jako poczwarki, poszukując pożywienia z krwi już drugiego dnia po wykluciu. Mogą przetrwać wiele miesięcy, żywiąc się zmagazynowaną tkanką tłuszczową.

Osoby zarażone mogą również odczuwać ból w wyniku ukąszenia pcheł. Niektórzy cierpią z powodu krwawienia pod skórą, bólu w klatce piersiowej lub brzuchu, a także mogą mieć małe krostki lub przebarwione pęcherze. W ciężkich przypadkach pchły mogą przenosić choroby. Pchły przenoszą pasożyty, a w najgorszym przypadku mogą nawet przenieść je na Ciebie! Jeśli uważasz, że Twoje zwierzę może mieć pchły, pozbądź się go jak najszybciej.

W przypadku zarażenia dorosłe pchły mogą zostać przeniesione na człowieka. Ze względu na swój rozmiar pchły mogą przenosić się z psa na człowieka. Mogą żywić się ludzką skórą, dlatego tak ważne jest, aby w pierwszej kolejności zwalczać inwazję. Jeśli obawiasz się, że pchły mogą się przenosić, rozważ skontaktowanie się z lekarzem weterynarii w celu zastosowania odpowiedniego leczenia. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pies ma pchły, możesz wykonać poniższe czynności.

Regularne odkurzanie domu może zapobiec rozprzestrzenianiu się pcheł. Upewnij się, że dokładnie odkurzasz cały dom. Wyczyść dywany, chodniki oraz miejsca na zewnątrz i wyrzuć je w szczelnie zamkniętych workach, aby zapobiec ponownemu zasiedleniu domu przez pchły. Stosowanie regulatorów wzrostu owadów, takich jak Precor lub Pyriphosphifen, może pomóc w zapobieganiu pchłom. Ponadto regularna pielęgnacja zwierząt pomaga usunąć 95% dorosłych pcheł obecnych na Twoim zwierzęciu.

Długość życia pcheł zależy od tego, czy zostały one przyssane do zwierzęcia domowego, czy przeniesione na człowieka. Zwierzęta zarażone pchłami mogą wskoczyć na skórę człowieka lub zaatakować Twój dom. Z jaj mogą się wykluć pchły i ugryźć Cię. Dorosłe pchły psie również mogą żyć przez kilka dni. Do przeżycia potrzebują zwierzęcia, które było zarażone ich żywicielem przez kilka dni.

Jeśli nie czujesz się komfortowo samodzielnie spryskując swój dom, możesz wynająć firmę zwalczającą szkodniki, która zastosuje bezpieczny środek regulujący wzrost owadów. Pestycydy te zabijają tylko dorosłe pchły, a nie ich larwy. Nie mają one wpływu na inne stadia rozwojowe pcheł i możesz być narażony na ponowne zarażenie, jeśli nie zastosujesz innych strategii leczenia. Pchłami można się również zarazić od kotów. Mogą one być niebezpieczne, jeśli nie zostaną natychmiast zwalczone.

Samice pcheł składają jaja

Ludzie mogą być narażeni na ryzyko zarażenia pchłami, jeśli trzymasz w domu psa. Pchły wolą zwierzęta domowe od ludzi, ponieważ mogą przeżyć do 100 dni bez posiłku z krwi. Gdy pchły nie mają żywiciela, nie mogą złożyć jaj. Po pożywieniu się krwią żywiciela samice pcheł składają jaja w sierści zwierzęcia przez 36 do 48 godzin. W przeciwieństwie do pcheł ludzkich, jaja składane przez samice pcheł nie są wrażliwe i nie pozostają długo w sierści żywiciela.

Pchły składają jaja na Twoim psie i mogą przenieść się na ludzi, jeśli nie będziesz odpowiednio traktować otoczenia psa. Rozwój pchły od jaja do postaci dorosłej trwa około 17 dni. Po zamknięciu się w kokonie pchły mogą pozostawać w stanie uśpienia nawet przez pięć miesięcy. Jeżeli pies jest zarażony pchłami, należy podjąć leczenie natychmiast po ich zauważeniu. Kolejnym krokiem w eliminowaniu pcheł u psa jest zwalczanie mikrośrodowisk, w których żyją pchły. W ten sposób można zabić nowo pojawiające się dorosłe pchły i zapobiec kontynuacji infestacji.

Chociaż pchły psie nie żyją na ludziach, mogą Cię ugryźć, jeśli wejdziesz w kontakt z infestacją pcheł. Ukąszenie to może wywołać u niektórych osób reakcję alergiczną. Chociaż pchły nie żyją zwykle w ludzkiej sierści, mogą wskoczyć na Ciebie, gdy Twój pupil Cię polizał. Mogą osiągać wysokość do 7 cali, a ich jaja mają długość około 1/5 cala. Są perłowo-białe i nie są lepkie w dotyku.

Chociaż samice pcheł składają jaja na psach, nie jesteś narażony na złapanie tych stworzeń, jeśli Twój pies nie jest zarażony. Jeśli Twój pies jest zarobaczony, prawdopodobnie przeniesie jaja na Twoje buty i Twoje własne. Gdy jaja się wyklują, dorosłe pchły przeniosą się na inne zwierzę i złożą jaja. Pchły można wykryć, sprawdzając posłanie i buty swojego zwierzęcia. Jeśli zauważysz jajo, będziesz wiedział, że to pchła.

Regulatory wzrostu owadów są najbezpieczniejszymi środkami zapobiegawczymi w zapobieganiu infestacji pcheł. Zaburzają one rozwój jaj pcheł. Larwy pcheł wylęgają się po dwóch do 14 dniach i mają około 1/16 cala długości. IGR zabijają dorosłe pchły, a także jaja i larwy. Zabijają one również dorosłe pchły, sterylizując samice. Najlepszym sposobem na zwalczanie inwazji jest utrzymywanie czystości w domu i zapobieganie rozprzestrzenianiu się tych szkodników.

Jaja pcheł można rozpoznać za pomocą szkła powiększającego. Używając grzebienia do wyczesywania pcheł, delikatnie przeczesuj nim sierść psa. Pchły najchętniej chowają się w miejscach między łopatkami i u nasady ogona. Najlepiej jest to robić poza domem. Jaja samic pcheł na psach są łatwiejsze do wyczesania niż na kotach, ale samice pcheł składają jaja na psach i mogą przenieść je na ludzi.

Samice pcheł składają jaja po żerowaniu

Pchły składają jaja w sierści zwierząt będących ich żywicielami. Te przypominające perły figurki są wydalane z sierści zwierzęcia podczas jego chodzenia. Po wykluciu pozostają w tym samym miejscu, aż do momentu przeobrażenia się w dorosłe pchły. Pchły mogą przenosić swoje jaja z jednego żywiciela na drugiego za pośrednictwem zwierząt domowych. Pchły składają jaja we włóknach dywanów, psich budach i innych ukrytych miejscach w otoczeniu zwierzęcia. Dorosłe pchły składają jaja na skórze, posłaniu i dywanie zwierzęcia. Składają jaja na tych powierzchniach, aż będą gotowe do wyklucia.

Dorosłe pchły wychodzą z kokonów dopiero wtedy, gdy wykryją swojego żywiciela. Wzrost poziomu dwutlenku węgla, ciepło ciała lub wibracje mogą spowodować ich pojawienie się. Po wylęgnięciu się, w ciągu kilku godzin muszą się pożywić. Jeśli nie otrzymają pokarmu z krwi, nie złożą jaj. Kolejnym etapem cyklu życiowego jest poczwarka. Samica pchły może złożyć do 500 jaj w ciągu swojego życia.

Cykl życiowy dorosłych pcheł trwa do 100 dni bez posiłku z krwi. Jeżeli pchła jest w stanie przeżyć dłużej niż ten okres, jest mało prawdopodobne, że złoży jaja. Populacja pcheł uległaby drastycznemu zmniejszeniu bez posiłku z krwi. Gdy pchła znajdzie pożywienie, składa jaja w ciągu 24-36 godzin. Następnie łączą się w pary i składają jaja.

Dorosłe pchły żyją od 20 do 62 dni bez posiłku z krwi. Po pożywieniu się pchłami pochodzącymi od psów, samice pcheł składają jaja na zaatakowanym obszarze. Po złożeniu jaj samice pcheł przewracają się, dlatego też często pojawiają się w różnych częściach domu. W ciągu następnych 24 godzin z jaj wylęgają się dorosłe pchły, które składają jaja aż do śmierci.

Po zakończeniu żerowania na pchłach pochodzących od psa, pchła tworzy kokon, z którego rozwija się w dorosłą pchłę. Kokon ten chroni rozwijającego się dorosłego osobnika przed trudnymi warunkami środowiskowymi i substancjami chemicznymi, które mogą mu zaszkodzić. Dorosłe pchły wychodzą z kokonów po około siedmiu do 12 dniach od ich założenia. Jednak w mniej sprzyjających warunkach wylęganie trwa dłużej.

Gdy samica pchły pożywi się pchłami psa, jaja w końcu odpadną. Czas potrzebny do odpadnięcia jaj od psa zależy od poziomu aktywności zwierzęcia. Jednak w przypadku większości zwierząt domowych odpadnięcie jaj trwa kilka dni. Gdy jaja są gotowe do wysypania się, swędzenie wywołane ukąszeniami zachęca do drapania, co przyspiesza wysypywanie się suchych jaj.

Gdy u Twojego psa wystąpi inwazja pcheł, z pewnością będziesz chciał zapobiec ich ponownemu pojawieniu się. Jeżeli jednak Twój pupil miał już wcześniej infestację pcheł, będziesz chciał zatrzymać ten cykl i zabić dorosłe pchły przerywając ich cykl życiowy. Pchły składają jaja w deskach podłogowych, dywanach i posłaniach zwierząt. Najlepiej jest jak najszybciej zastosować u swojego zwierzęcia preparat przeciw pchłom.

Czy pchły pochodzące od psów mogą przenieść się na ludzi? Tak, jest to możliwe. Być może zauważyłeś, że Twój pies drapie się po Tobie i swędzi. W ten sam sposób pchły mogą przenieść się z psa na człowieka, ale o wiele łatwiej jest złapać pchły na człowieku, po prostu mając je w domu. Pchły nie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *