Zwracając psa do schroniska, musisz wykonać kilka ważnych kroków. Przed wyjazdem musisz wypełnić dokumentację związaną z oddaniem psa. Schronisko może pobrać opłatę za odbiór zwierzęcia, więc przygotuj się na jej uiszczenie. Po wypełnieniu formalności możesz opuścić schronisko ze swoim pupilem. Musisz jednak wyjaśnić, dlaczego zwracasz zwierzę. Podanie powodu zwrotu psa pomoże schronisku znaleźć dla niego nowy dom.
Szukanie nowego domu dla psa
Przy poszukiwaniu nowego domu dla psa należy pamiętać, że może to zająć trochę czasu. Proces znalezienia nowego domu będzie się różnił w zależności od osobowości i historii psa. Na przykład, jeśli pies został porzucony, może minąć kilka tygodni, zanim przystosuje się do nowego życia. Być może uda Ci się szybko znaleźć dla niego inny dom, jeśli będziesz potrafił wyjaśnić powody powrotu.
Jeśli przeprowadzasz się do nowego miejsca i nie możesz zatrzymać swojego zwierzęcia, zastanów się nad wynajmem mieszkania, które pozwala na trzymanie psów. Niektórzy właściciele nie są zbyt przychylnie nastawieni do zwierząt, dlatego warto zapytać o to przed podpisaniem umowy najmu. Jeśli przenosisz się z domu, zastanów się nad poszukaniem miejsca, które jest przyjazne zwierzętom. Przywiezienie psa może kosztować nieco więcej pieniędzy, ale na dłuższą metę będzie to opłacalne.
Jeśli Twój pies został oddany przez właściciela do schroniska, możesz skontaktować się z lokalnym stowarzyszeniem humanitarnym i poprosić o przyjęcie psa. Powinieneś jednak wiedzieć, że nie masz obowiązku oddania zwierzęcia do schroniska, ponieważ Twoja decyzja jest ostatecznie korzystna dla obu stron. Najlepiej jest jednak skontaktować się ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt lub organizacją ratowniczą, aby zagwarantować psu bezpieczeństwo. Wiele organizacji zajmuje się sprawdzaniem danych osób adoptujących psy przed oddaniem ich pod opiekę.
Jeśli nie uda Ci się znaleźć odpowiedniego domu dla psa w schronisku, możesz spróbować odszukać psa za pośrednictwem przyjaciół, znajomych lub członków rodziny. Osoby te są bardziej godne zaufania i chętniej dadzą Twojemu psu nowy dom niż obca osoba. Jednak znajdowanie domu przez Internet nie jest dobrym rozwiązaniem, chyba że uda Ci się znaleźć psa z łagodnymi problemami behawioralnymi.
W przypadku znalezienia nowego domu dla psa po oddaniu go do schroniska, bądź szczery w stosunku do personelu i opowiedz o okolicznościach. Choć odrzucenie adoptowanego psa może wydawać się nieco krępujące, najlepiej jest być szczerym z pracownikami schroniska, aby mieć pewność, że będziesz mógł adoptować psa później. Większość schronisk będzie współpracować z Tobą i psem, jeśli nie będziesz mógł zapewnić mu dobrego domu w schronisku.
Jeśli oddajesz psa do schroniska, koniecznie sprawdź, jaka jest jego reputacja. Najlepiej jest wybrać schronisko dla bezdomnych zwierząt i odwiedzić je, aby zobaczyć, w jakich warunkach żyją tamtejsze psy. Może to pomóc w zmniejszeniu poczucia winy związanego z odnalezieniem psa, dlatego pamiętaj, aby przeprowadzić badania na temat schroniska, do którego zdecydujesz się odesłać swojego pupila.
Wielokrotne wizyty przed oddaniem psa do schroniska
Wielokrotne odwiedzanie schroniska dla psów nie jest idealnym rozwiązaniem dla nowej rodziny, a doświadczenie to może być stresujące dla nowego zwierzęcia. Hałas, utrata rutyny i utrata poprzedniego właściciela zwiększają poziom stresu. Co więcej, wielokrotne ponowne odwiedziny mogą zagrażać dobrostanowi psów w schronisku i pochłaniać jego zasoby. Co więcej, może to negatywnie wpłynąć na reputację schroniska, co może skłonić Cię do ponownego rozważenia adopcji psa ze schroniska.
Przed adopcją psa zapytaj, czy zwierzę zostało wysterylizowane lub wykastrowane. Jeśli pies został wykastrowany, prawdopodobnie wciąż dochodzi do siebie lub jest nafaszerowany lekami, więc szybka ocena jego temperamentu jest niemożliwa. Jeśli pies nie zachowuje się dobrze podczas pobytu w schronisku, wróć do niego następnego dnia, aby dać mu szansę na dostosowanie się do otoczenia. Jeśli masz dzieci, licz się z tym, że będziesz musiał spędzić z psem więcej czasu.
Jeśli odwiedzasz schronisko więcej niż raz, zadawaj pytania, aby upewnić się, że adoptujesz dobrze wychowanego psa, który nie przejawia żadnych negatywnych zachowań. Możesz również zapytać pracowników schroniska o wiek zwierzęcia, jego stan zdrowia oraz zachowanie, takie jak dominacja czy agresja. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy z danym zwierzęciem, rozważ wynajęcie profesjonalnego trenera do pomocy.
Przewidywanie zachowania psa w nowym domu
Pierwszym krokiem w znalezieniu nowego domu dla psa jest nauczenie się, jak najlepiej przewidzieć jego zachowanie w nowym domu. Schroniska oceniają swoje zwierzęta na wielu płaszczyznach, w tym pod względem zachowania, zdrowia i temperamentu. Ucząc się przewidywania przyszłych zachowań, pracownicy schroniska mogą pomóc potencjalnym właścicielom w podjęciu świadomej decyzji o adopcji psa. Można to jednak zrobić tylko na podstawie wcześniejszego zachowania psa, a trzeba pamiętać, że nie ma dwóch takich samych psów.
Mimo że wiele psów z łatwością znajduje nowe domy, duży odsetek zwierząt wraca do schronisk już po kilku tygodniach. Może to być spowodowane złym “dopasowaniem” psa i nowego właściciela. Dlatego lepsze przewidywanie problematycznych zachowań mogłoby usprawnić proces dopasowania. Badacze opracowali serię testów pozwalających przewidzieć cztery cechy behawioralne związane z problemami. Testy te obejmowały różne bodźce.
W jednym z badań naukowcy przeprowadzili drugą ocenę behawioralną. Tym razem badacze byli w stanie przewidzieć zachowanie psa w nowym domu. Tę drugą ocenę przeprowadzono na tylnym i przednim podwórku, co było powtórzeniem wstępnej oceny w schronisku. Zespół badawczy zastosował tę samą metodę, co osoby oceniające z RSPCA, wykluczając inne zwierzęta i ludzi w gospodarstwie domowym. Komisja ds. etyki zwierząt RSPCA zatwierdziła badanie, a Uniwersytet Queensland udzielił licencji na jego przeprowadzenie zgodnie z przepisami stanu Queensland.
Jednym ze sposobów przewidywania zachowania psa w nowo adoptowanym domu jest próba przewidzenia jego reakcji na nowe osoby. W niektórych przypadkach pies ze schroniska może być nieśmiały i niespokojny, gdy zostanie zapoznany z obcą osobą. Inne psy mogą reagować agresywnie lub wycofywać się w obliczu obcych. Dzięki tym testom możesz pomóc psu ze schroniska w znalezieniu nowego domu i uniknąć sytuacji, w której pies nie będzie mógł wrócić do domu stałego.
W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Center for Shelter Dogs sprawdzano czynniki, które pozwalają przewidzieć, czy pies będzie się dobrze zachowywał w nowym domu. Na przykład ważne było, aby zapytać nowego właściciela, czy jego pies będzie agresywny w stosunku do jedzenia. Pies o skłonnościach agresywnych może być także zwierzęciem niebezpiecznym. Pracownicy schroniska powinni zwracać uwagę na wszelkie oznaki, aby uniknąć sytuacji, w której pies dostaje nowy dom z potencjalnie źle dobranym właścicielem.
Większość psów ze schronisk nie wykazuje żadnych problemów z agresją, jednak niektóre z nich pilnują jedzenia. Zachowania związane z pilnowaniem jedzenia rzadko osiągają poziom agresji i często są ignorowane. Pracownicy schroniska powinni również pamiętać, że zdecydowana większość osób adoptujących psa nie uważa tego zachowania za problem i powinna zwrócić psa do schroniska. Ale nowy dom może być właściwym domem dla właściwego psa! Skąd więc wiadomo, które zachowania najprawdopodobniej doprowadzą do udanego umieszczenia psa w schronisku?
Charleston Animal Society, schronisko dla zwierząt w Karolinie Południowej, przeprowadziło obszerną retrospektywną analizę swoich rejestrów adopcyjnych. Przeanalizowano dane dotyczące 99 adopcji. Spośród nich 98 osób zwróciło tylko jedno zwierzę. Pozostałe cztery procent zwróciło dwa lub więcej zwierząt. W przypadku osób, które zwróciły więcej niż jedno zwierzę, prawdopodobieństwo, że oddadzą je do schroniska, było znacznie wyższe.