Żałoba po psie to bardzo trudny czas. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można nieco łatwiej poradzić sobie ze stratą. Co robić, gdy odejdzie najlepszy psi przyjaciel? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.
Objawy śmierci psa ze starości
Żałoba po ukochanym pupilu to bardzo trudny czas. Warto dać sobie jednak możliwość przeżywania trudnych emocji i godne pożegnanie z psem. Pomocna okaże się na pewno wiedza na temat tego, jakie są objawy śmierci psa ze starości. Dzięki temu można bowiem przygotować się na jego odejście i nieco zmniejszyć ból oraz szok po śmieci pupila.
Powodem znacznej części śmierci psów jest niewydolność krążeniowo-oddechowa. Okazuje się, organizm zwierzaka przygotowuje się do umierania, faza ta trwa około trzech tygodni. Czas ten można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich polega na tym, że pupil stopniowo traci zainteresowanie otoczeniem. Pies może przestać reagować na swoje imie, nie ma ochoty na zabawę oraz spacery. Kolejny etap objawia się znaczną utratą energii. W tym czasie pupil może szukać spokojnego miejsca na odpoczynek, które da mu poczucie bezpieczeństwa. Pies może stracić kontrolę nad oddawaniem kału oraz moczu. Kolejny etap wiąże się z utratą apetytu, pies chudnie i staje się odwodniony. Ostatnim etapem jest utrudnione oddychanie.
Powyższe objawy są tak charakterystyczne, że nietrudno je rozpoznać. Bardzo ważne jest odpowiednie podejście i wsparcie pupila w jego ostatnich chwilach. Trzeba zapewnić psu bezpieczne i komfortowe warunki do odpoczynku, a także zadbać o czystość. Gdy zwierze traci apetyt, należy podawać mu płynny pokarm oraz wodę za pomocą strzykawki. Pamiętaj, aby nie zmuszać jednak psa do jedzenia lub picia. Ważna jest także opieka weterynaryjna. Warto również wiedzieć, że pies wyczuwa emocje opiekuna. W ostatnich dniach postaraj się być dla niego jak najlepszym wsparciem.
Żałoba po psie – jak poradzić sobie ze stratą?
Żałoba po psie to trudny czas. Na szczęście można zastosować różne sposoby, które pomogą poradzić sobie z utratą psiego przyjaciela. Oto kilka przydatnych wskazówek:
- Daj sobie czas – śmierć pupila jest bardzo trudnym przeżyciem dla każdego kochającego właściciela. Daj sobie czas oraz możliwość do przejścia żałoby. Pozwól sobie na różne emocje oraz płacz.
- Dziel się uczuciami – czasami dobrze jest porozmawiać z kimś, kto nas rozumie. Jeśli rozmowa jest dla Ciebie czymś oczyszczającym, postaw na kontakt z innymi i dziel się uczuciami.
- Zadbaj o pamiątki – zarówno w żałobie, jak i po niej warto mieć przy sobie coś, co przypomina o pupilu. Może być to zdjęcie lub biżuteria z kawałkiem sierści.
Jeśli pomimo upływu czasu nie jesteś w stanie poradzić sobie z odejściem psa, postaw na fachową pomoc. Doświadczony psycholog pomoże Ci w trudnej sytuacji. Pamiętaj, że z takiej pomocy możesz skorzystać niezależnie od miejsca zamieszkania. Wielu dobrych specjalistów udziela bowiem konsultacji online. Kiedy zgłosić się po fachową pomoc? Trzeba zrobić to wówczas, gdy wystąpią niepokojące objawy. Mowa tutaj o problemach ze snem, poczuciu, że życie straciło sens, braku siły oraz innych niepokojących objawach.
Kiedy zdecydować się na nowe zwierzę?
W zależności od różnych czynników żałoba po psie może trwać kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. Chociaż przygarnięcie nowego zwierzaka może wydawać się dobrym pomysłem, nie zawsze tak jest. Na pewno trzeba dać sobie czas na pogodzenie się ze stratą i przygotowanie na nową przyjaźń. Tęsknota za pożegnanym pupilem może bowiem wpłynąć negatywnie na początek nowej relacji. Żaden zwierzak nie zasługuje na życie w cieniu pamięci o poprzednim pupilu. Jeśli więc chcesz zaopiekować się kolejnym zwierzakiem, zdecyduj się na to po przejściu żałoby i pogodzeniu się ze stratą poprzedniego pupila.