Jęczmień to zboże, które od tysięcy lat jest wykorzystywane jako pożywienie, pasza dla zwierząt oraz do produkcji alkoholu. Jęczmień zawiera błonnik, białko, żelazo, miedź i mangan. Te składniki odżywcze mogą być korzystne dla zdrowia układu trawiennego i odpornościowego psa. Kasza jęczmienna jest często uważana za lepszą niż cały jęczmień dla psów, ponieważ zawiera wszystkie składniki odżywcze z ziarna jęczmienia bez dodatku wypełniaczy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian jęczmienia, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że podajesz psu produkt wysokiej jakości, bez dodatków i konserwantów, które mogłyby mu w jakikolwiek sposób zaszkodzić.
Jęczmień jest zdrowym, naturalnym, pełnym ziarnem dla psów
Jęczmień to pełne ziarno, które może być zdrowym dodatkiem do diety Twojego psa. Jęczmień jest naturalnie bogaty w błonnik, który wspomaga zdrowie układu pokarmowego i zapobiega zaparciom. Jest również bogaty w witaminy i minerały, takie jak witamina B1 (tiamina), magnez, selen, fosfor i cynk.
Kasza jęczmienna jest często uważana za lepszą niż cały jęczmień dla psów
Kasza jęczmienna jest często uważana za lepszą niż cały jęczmień dla psów. Zawierają one więcej składników odżywczych i są łatwiejsze do strawienia, co oznacza, że nie powodują wzdęć ani reakcji alergicznych, jak to może mieć miejsce w przypadku całego jęczmienia.
Jaką ilością kaszy jęczmiennej powinienem karmić swojego psa?
Jeśli Twój pies jest wybrednym niejadkiem, kasza jęczmienna może sprawić, że pokarm będzie dla niego bardziej atrakcyjny. Należy jednak zachować ostrożność przy podawaniu psu dużych ilości kaszy jęczmiennej. Kasza jęczmienna ma wysoką zawartość kalorii i węglowodanów, dlatego może nie być najlepszym wyborem dla psów starszych lub chorych na cukrzycę.
W ilu posiłkach dziennie powinienem podawać psu kaszę jęczmienną?
Jeśli chodzi o karmienie psa kaszą jęczmienną, warto wiedzieć, że jest ona dobrym źródłem błonnika i może być podawana z umiarem. Jednak kasza jęczmienna nie powinna zastępować zbilansowanej diety Twojego pupila.
Dzieje się tak dlatego, że główną zaletą odżywczą kaszy jęczmiennej jest wysoka zawartość błonnika – coś, co jest już obecne w wielu karmach dla psów, zwłaszcza w odmianach bezzbożowych. Jeśli dodasz więcej błonnika do i tak już wysokiego poziomu spożycia błonnika (zwłaszcza jeśli Twój pies go nie potrzebuje), mogą wystąpić negatywne konsekwencje, takie jak problemy żołądkowo-jelitowe lub zwiększona produkcja gazów.
Kasza jęczmienna nie zawiera również dużo białka – jedynie około 8% masy – nie jest więc idealnym źródłem pożywienia, jeśli szukasz dodatkowego białka w diecie swojego psa!
Jak mogę dodać kaszę jęczmienną do diety mojego psa?
Jak dodać kaszę jęczmienną do diety psa:
- Dodawaj ją do jedzenia PRZED gotowaniem — dzięki temu ziarna będą w pełni ugotowane i miękkie.
- Dodawać do karmy PO ugotowaniu — w ten sposób można później dodać więcej wody lub bulionu, jeśli chcemy uzyskać bardziej zupowaty posiłek. Gotowanie kaszy jęczmiennej jest bardzo proste. Być może nie wiesz, jak ugotować kaszę jęczmienną, jednak jest to bardzo łatwe. Można ją gotować na różne sposoby, w tym gotować, gotować na parze lub smażyć. Jednak najpopularniejszym sposobem gotowania kaszy jęczmiennej jest ugotowanie jej w garczku – może być gotowana w torebkach lub luzem. Do 1l wody wsypujemy pół szklanki kaszy lub wkładamy jedną torebkę. Gotując dla psa, nie musimy solić wody, jednak delikatnie możemy ją posolić, ale mniej niż byśmy gotowali dla nas.
- Dodawaj je do potraw po ugotowaniu i dodaniu wody — to świetny sposób na zupy lub gulasze! Otrzymasz coś, co zostało już ugotowane (więc nie zajmie Ci to dużo czasu), ale może stać się obfitym posiłkiem z niewielką ilością płynu dodaną później! Ich zaletą jest również to, że można je zamrozić.
Czy są jakieś różnice w żywieniu różnymi odmianami jęczmienia?
Odpowiedź brzmi: nie. Obie odmiany są pełnymi ziarnami, co oznacza, że zawierają otręby (warstwa zewnętrzna), zarodek (wewnętrzna część zawierająca składniki odżywcze) i bielmo (środek bogaty w skrobię). Kasza jęczmienna zawiera więcej błonnika niż jęczmienna perłowa, ale poza tym ma podobne wartości odżywcze.
W przypadku psów z nietolerancją glutenu lub wrażliwością na inne zboża należy unikać łuskanego jęczmienia, ponieważ może on powodować problemy trawienne u niektórych zwierząt.
Czy wszystkie psy mogą być karmione kaszą jęczmienną?
Jęczmień jest bezpieczną karmą dla psów w każdym wieku. Jest również bezpieczny, jeśli Twój pies cierpi na alergie pokarmowe, choroby nerek, cukrzycę lub inne schorzenia. Jęczmień może być stosowany jako alternatywa dla białego ryżu w karmach dla zwierząt domowych zawierających ziarna i zboża.
Jęczmień jest dobrą alternatywą dla białego ryżu, ponieważ ma niższy indeks glikemiczny niż jego odpowiednik; oznacza to, że wolniej uwalnia cukry, co pomaga regulować poziom cukru we krwi, co jest ważne dla psów cierpiących na cukrzycę lub hipoglikemię (niski poziom cukru we krwi).
Ponieważ jęczmień zawiera duże ilości błonnika, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zaparć, ponieważ sprawia, że stolce są bardziej miękkie i łatwiej przechodzą przez przewód pokarmowy. Pomaga to również zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów u psów, takim jak rak okrężnicy, ponieważ włókna pochłaniają toksyczne związki, zanim dotrą one do ściany okrężnicy, gdzie w normalnych warunkach mogą z czasem powodować uszkodzenia, jeśli nie są odpowiednio usuwane z obu końców (przełyku i odbytu) codziennie podczas defekacji/zaparć.”
Podsumowanie
Prawidłowe dodanie jęczmienia do diety psa może być doskonałym sposobem na zapewnienie mu dodatkowej energii oraz utrzymania go w zdrowiu i szczęściu. Oczywiście, przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o tym, jaki rodzaj karmy jest najlepszy dla Twojego pupila.