Kiedy w naszej rodzinie pojawi się nowy, czworonożny członek, zastanawiamy się, kiedy i od czego powinniśmy zacząć szkolenie psa. Wykorzystując odpowiednie metody i zachowując właściwą kolejność, możemy szybko uzyskać efekty, których oczekujemy. Oto najważniejsze kroki w psim treningu.
Szkolenie psa – nagradzaj, nie karz
Najważniejsze, by do treningu naszego pupila podejść z odpowiednim nastawieniem. Do szkolenia psa wykorzystaj metody pozytywne, a zatem takie, w których nagradzamy za wykonane polecenie czy inne zachowania, na których nam zależy, a także motywujemy go do wykonywania wyznaczonych zadań. Jak jednak sprawić, żeby zwierzak zaprzestał niepożądanych zachowań? Możemy konsekwentnie doprowadzać do ich zaniechania lub też je ignorować, dając do zrozumienia psu, że nie wymusi on na nas reakcji, a także nie uzyska żadnych korzyści z danego działania. Całkowicie unikamy natomiast kar, które wywołują w nim lęk czy są dla niego bolesne.
Kiedy zacząć trening psa?
Trening naszego czworonoga możemy rozpocząć już w 8 tygodniu życia. To czas, w którym – zdaniem naukowców – pies uczy się już równie skutecznie, co wtedy gdy jest już dorosły. Im jednak wcześniej zaczniemy szkolenie psa, na tym mniej problemów behawioralnych zwierzak będzie narażony w przyszłości. Co więcej, ucząc szczeniaka pożądanych zachowań, jednocześnie eliminujemy te, na których nam nie zależy. Oznacza to, że pies nie będzie utrwalać ich przez długi czas.
Czym nagradzać psa?
Tym co najbardziej lubi – w tym wypadku naszym zadaniem będzie ustalenie, czy naszego psiaka najbardziej ucieszy smakołyk, zabawka, gryzak czy chociażby przytulanie i słowne pochwały. Przed rozpoczęciem, treningu przetestujmy zatem, jaki sposób gratyfikacji będzie najskuteczniejszy w przypadku naszego czworonoga.
Jak zmotywować psa podczas szkolenia?
Odpowiednia motywacja to kluczowy element szkolenia psa. Bez niej nie mamy co liczyć na jakiekolwiek efekty. Nie zawsze jednak jest ona równoznaczna z nagrodą. Wszystko zależy od tego, do czego chcemy zachęcić naszego psiaka, ale i od tego czy nagroda jest wystarczającym motywatorem. Jeżeli pies oczekuje od nas pewnego rodzaju gratyfikacji, do odpowiedniego zachowania zawsze motywować będzie nagroda, która przerasta jego oczekiwania, nigdy taka, która jest poniżej nich.
Koncentracja to podstawa
Początki treningu bywają trudne również pod kątem skupienia uwagi naszego psa. Dlatego też podczas pierwszych szkoleń najlepiej wybrać okolicę, w której nic nie będzie go dekoncentrować. Później, podnosząc poprzeczkę, możemy decydować się na bardziej ruchliwe miejsca, aż w końcu pies będzie gotowy do nauki w lokalizacji, w której występuje dużo „rozpraszaczy”.
Zacznij od czegoś prostego
Szkolenie psa powinno przebiegać stopniowo. Rozpoczynamy od łatwych zdań, najlepiej takich, które dla zwierzęcia są przyjemne. Na początek właściwa będzie np. nauka reagowania na imię, później możesz prowadzać bardziej wymagające komendy.
Warto wiedzieć, że właściwie dobrane i odpowiednio uporządkowane ćwiczenia będą działać na psa motywująco, a sam trening stanie się dla Was dobrą zabawą.