pies asystujący

Pies asystujący – nieoceniona pomoc w życiu osoby z niepełnosprawnością

Pies asystujący jest odpowiednio wyszkolonym czworonogiem, którego zadaniem jest ułatwianie osobie niepełnosprawnej funkcjonowania w społeczeństwie. Kto może korzystać ze wsparcia psa przewodnika i z jakimi wiąże się to przywilejami?

Pies asystujący – jak wygląda szkolenie?

Szkolenie psa przewodnika to długi i wymagający proces. Zwierzę już na samym początku musi cechować się konkretnymi predyspozycjami. Najczęściej wybierane rasy do labrador oraz golden retriever. Cały proces szkolenia przeprowadzany jest z reguły przez fundacje. Na zakończenie – pupil musi pozytywnie zdać egzamin. Dopiero po nim, jest przydzielany osobie niepełnosprawnej. 

Cały proces przygotowania psa asystującego do pracy kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych i trwa kilka lat.  Po zakończeniu edukacji, pies otrzymuje certyfikat, a dodatkowo – w miejscach publicznych musi zawsze pojawiać się w specjalnej uprzęży, która będzie widoczna dla przechodniów. Warto pamiętać, że psem przewodnikiem może zostać jedynie zwierzak średniej lub dużej rasy – miniaturowy piesek po prostu byłby niezauważalny na ulicach. 

Komu może asystować pies przewodnik?

Najczęściej, pies przewodnik towarzyszy osobie niewidomej. Zwierzę szkolone jest zgodnie z indywidualnymi potrzebami danej osoby, a następnie jego głównym zadaniem jest pomoc w poruszaniu się w przestrzeni publicznej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że czworonożny asystent to nieocenione wsparcie w codziennym funkcjonowaniu osoby niepełnosprawnej ruchowo. Dobrze wyszkolony towarzysz z powodzeniem założy skarpetki, zapali światło czy podniesie upuszczony przedmiot. Typowe wykorzystanie psa asystującego to również ostrzeganie przed atakami padaczkowymi oraz pomoc osobom niesłyszącym. 

Psy mogą okazać się też nieocenionym wsparciem dla osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Do 2021 roku istniała instytucja psa oferującego wsparcie emocjonalne. Choć obecnie przepisy te już nie obowiązują, psy to nadal doskonali kompani dnia codziennego dla osób które chorują na depresję, stany lękowe lub cechuje je osobowość zależna. Towarzystwo czworonoga może zniwelować wiele objawów i przyspieszyć powrót chorego do życia społecznego. Spacery z psem to sposób na walkę z lękiem, poczuciem bezradności i bezsilności. Również fobia społeczna to schorzenie, w którego leczeniu może pomóc pies wspierający. 

Z jakich przywilejów można korzystać w towarzystwie psa asystującego?

Pies asystujący posiada uprawnienia korzystania z infrastruktury publicznej. Może ze swoim właścicielem odwiedzać miejsca, w które normalny zwierzak nie będzie mógł wejść. Pies przewodnik ma prawo wejścia do:

  • sądu;
  • budynków administracji publicznej;
  • szkół i uniwersytetów;
  • sklepów i galerii handlowych;
  • banków;
  • restauracji i innych miejsc oferujących usługi gastronomiczne;
  • budynków należących do ośrodków sportowych;
  • samolotu – na pokład wraz z osobą niepełnosprawną;
  • budynków biurowych. 

Pies asystujący może być przewożony za darmo w kabinie samolotu pasażerskiego. Nie jest wymagany kaganiec, ani klatka. Podobnie w pociągu – w przeciwieństwie do innych czworonogów, od psa asystenta nie jest wymagane poruszanie się na smyczy i w zabezpieczającym kagańcu. We wszystkich środkach transportu, właściciel powinien jednak posiadać certyfikat i dokumentację poświadczającą odbycie wymaganych szczepień. 

Pies asystent często chodzi ze swoim właścicielem do pracy. Czasem czworonóg może okazać się niezbędny podczas wykonywania wyznaczonych obowiązków. Może otwierać szafki, przenosić rzeczy, a także wskazywać drogę do biurka lub do wyjścia z budynku. Pracodawcy coraz chętniej wyrażają zgodę na obecność w biurach nie tylko psów przewodników, ale również psich przyjaciół zdrowych pracowników. Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że zwierzak może znacząco podnieść efektywność wykonywanych zadań i poprawić samopoczucie właściciela.

Pies asystujący jest odpowiednio wyszkolonym czworonogiem, którego zadaniem jest ułatwianie osobie niepełnosprawnej funkcjonowania w społeczeństwie. Kto może korzystać ze wsparcia psa przewodnika i z jakimi wiąże się to przywilejami? Spis Treści 1 Pies asystujący – jak wygląda szkolenie? 2 Komu może asystować pies przewodnik? 3 Z jakich przywilejów można korzystać w towarzystwie psa asystującego? Pies…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *