Psy i koty są pełnoprawnymi członkami rodzin. Kiedy pogarsza się ich samopoczucie, właściciele chcą otoczyć swoich pupili jak najlepszą opieką. L4 z powodu choroby zwierzaka – czy można uzyskać takie wsparcie? Niżej znajdziesz odpowiedź!
Opieka nad chorym członkiem rodziny to norma, więc jeżeli takiego wsparcia wymaga pies lub kot, właściciele chcą mu go udzielić. Za granicą prawa zwierząt i ich opiekunów w tym zakresie są coraz częściej zauważane. L4 z powodu choroby zwierzaka – czy można uzyskać takie wsparcie? Warto wiedzieć, jak wygląda to w Polsce.
Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z chartcorowecrew.pl
W jakich przypadkach można wziąć L4?
Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4, przyznawane jest przede wszystkim tym osobom, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą stawić się w pracy. To czas, kiedy trzeba skupić się na odzyskiwaniu sił i powrocie do pełnej sprawności. L4 można uzyskać nie tylko z powodu własnej choroby, ale także bliskich – dzieci, małżonków lub rodziców. Zwolnienie lekarskie z powodu opieki nad członkami rodziny nie jest równoznaczne z urlopem. Jeżeli pojawi się e-recepta online, która jest już powszechnym rozwiązaniem, należy ją wykupić w aptece, a później odpowiednio dawkować zapisane leki. Nad opiekunem ciążą też inne obowiązki, takie jak pomoc w codziennych czynnościach.
L4 z powodu choroby zwierzaka – czy można uzyskać?
Czy zatem w taki sam sposób można uzyskać L4 z powodu choroby zwierzaka? Niestety Kodeks pracy nie przewidział takiej sytuacji i lekarz nie może wystawić zwolnienia. Dla wielu właścicieli zwierząt, którzy nie mogą pracować w domu, jest to trudne do przyjęcia. W końcu psy i koty traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodziny. Sprawowanie nad nimi opieki podczas choroby to sposób na odwdzięczenie się za bezinteresowną miłość, jaką okazują na co dzień „swoim” ludziom.
Co zrobić, by samodzielnie opiekować się chorym psem lub kotem?
Chociaż Kodeks pracy nie nadąża za zmianami, to pracodawcy już tak. W wielu firmach bez problemu można uzyskać płatny dzień wolny specjalnie na opiekę nad psem lub kotem. Miejsca pracy stają się „psiolubne” i coraz częściej przy biurkach pracowników śpią ich czworonożni przyjaciele. Problem pojawia się wtedy, kiedy takie rozwiązania nie są praktykowane. Wtedy najlepiej skorzystać z przywilejów pracowniczych, czyli urlopu wypoczynkowego. Osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje 20 lub 26 dni. Jeśli w grę wchodzi krótki czas, pracodawca zazwyczaj idzie na rękę i pozwala na wykorzystanie wolnego, by zaopiekować się zwierzakiem. Ostatecznością jest urlop bezpłatny – chociaż twój szef na pewno chętnie ci go udzieli, pamiętaj, że nie otrzymasz wynagrodzenia.
Opieka nad chorym pupilem może być wymagająca nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Ważne, by w takich momentach pamiętać również o sobie, a szybkim rozwiązaniem jest konsultacja lekarska online.
Opieka nad chorym zwierzakiem – jak to wygląda za granicą?
Za granicą potrzeby właścicieli zwierząt są dostrzegane nie tylko przez pracodawców, ale przede wszystkim przez system. Wiele mówiło się o włoskich i niemieckich wyrokach sądów pracy, które orzekły zasadność płatnych urlopów opiekuńczych branych ze względu na czworonogi. Dużą rolę odegrały w tym również organizacje walczące o prawa zwierząt.
Zwierzęta odgrywają bardzo dużą rolę w życiu ludzi. Są nie tylko członkami rodzin, ale w przypadku osób samotnych, bywają ich najbliższymi przyjaciółmi. Właściciele czują się więc w obowiązku zapewnić im opiekę, kiedy tego wymagają, w czym niestety nie mają wsparcia systemu. Dobrym rozwiązaniem byłaby możliwość uzyskania L4 z powodu choroby zwierzaka. Pozwoliłoby to skupić się im na przywróceniu do zdrowia ukochanego pupila.