Jeśli chcesz nauczyć psa kilku sztuczek, powinieneś zacząć od prostego triku. Naucz psa, aby podczas sikania podnosił nogę. Można to zrobić, kładąc przedmiot o nierównym wierzchołku w pobliżu tylnych łap psa. Kiedy zachęcisz psa do poruszenia tylną łapą, nagródź go smakołykiem. Możesz zacząć od innych prostych sztuczek, takich jak podnoszenie przedniej łapy podczas sikania lub podnoszenie paznokcia.
Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z ezwierzaki24.pl
Jak nauczyć psa otwierania drzwi?
Jeśli chcesz, aby Twój pies otwierał drzwi, musisz najpierw nauczyć go przytrzymywać drzwi, dopóki nie przejdą przez nie członkowie rodziny. Aby nauczyć psa otwierania drzwi, możesz zwabić go smakołykami, aby stanął przy drzwiach, wydać mu komendę zostań, a następnie nagrodzić go, gdy otworzy drzwi. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż pies nauczy się otwierać drzwi na komendę. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku drzwi zewnętrznych.
Jeśli pies nie podskakuje, zwab go w kierunku drzwi, trzymając smakołyk w pysku lub nosie. Kiedy pies podskoczy, daj mu smakołyk i pochwal go. Ćwicz z kilkoma różnymi drzwiami, aż pies to zrozumie. Stosując tę samą metodę do otwierania drzwi wejściowych, możesz nauczyć psa otwierania drzwi tylnych. Proces ten może być jednak żmudny i frustrujący. Szkolenie psa w zakresie otwierania drzwi najlepiej zacząć od małych kroków i uzbroić się w cierpliwość.
Gdy pies nauczy się już trzymać drzwi, spróbuj innego podejścia. Zamiast używać smyczy, przyczep do drzwi karteczkę samoprzylepną. Umieść ją w strategicznym miejscu, tak aby pies mógł ją łatwo dosięgnąć. Następnie pozwól mu wąchać i dotykać karteczki, mówiąc “drzwi”. Gdy pies dotknie karteczki, pochwal go i nagródź. Z czasem pies zacznie kojarzyć to wyrażenie z otwieraniem drzwi.
Kiedy pies nauczy się już otwierać drzwi, powinieneś zacząć uczyć go zamykania drzwi, zawiązując wokół nich chustę i ucząc go przechodzenia przez nią. Jeśli pies nie jest jeszcze gotowy na pełnowymiarowe drzwi, spróbuj przypiąć smycz do szelek i pozwolić mu czekać na komendy. Jeśli pies podskoczy, spróbuj powstrzymać go przed wejściem i ponownym wejściem, wydając mu komendę.
Kiedy pies opanuje już tę technikę, następnym krokiem jest nauczenie go zamykania drzwi na komendę. Aby nauczyć psa zamykania drzwi, powinieneś uświadomić mu istnienie celu i chwalić go, gdy go dotknie. Gdy tylko pies skutecznie zareaguje na cel, możesz mu go zabrać. Kiedy pies opanuje komendę zamykania drzwi, możesz używać jej samodzielnie.
Jak nauczyć psa warczenia
Możesz oduczyć psa warczenia, nagradzając go za wykonanie tej czynności. Musisz jednak bardzo uważać, aby nie nagradzać psa, jeśli warczenie będzie dla niego reakcją na strach lub agresję. Aby to osiągnąć, powinieneś wywołać warczenie w zabawnym otoczeniu, takim jak podwórko, drzewo lub miska ze smakołykami. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, naucz psa warczeć, gdy widzi obiekt, na który zwykle warczy.
Jednym ze sposobów oduczenia psa warczenia jest pozwalanie mu na warczenie, gdy widzi coś, co go denerwuje. Pies może warczeć, aby wyrazić swoje podekscytowanie, strach lub ekscytację. Obserwuj mowę ciała psa i jego otoczenie, aby sprawdzić, czy jest szczęśliwy czy smutny. Jeśli pies się nie bawi, może być zdenerwowany, a nawet przestraszony. Kiedy już zrozumiesz to zachowanie, możesz zacząć szkolić psa, aby nie warczał w różnych środowiskach.
Kolejnym krokiem w uczeniu psa, aby nie warczał, jest rozwiązanie problemu leżącego u podstaw tego zachowania. Jeśli zignorujesz pierwotną przyczynę warczenia psa, zwiększysz prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Problemem może być ból, strach lub agresja związana z posiadaniem, a rozwiązać go można jedynie poprzez skorygowanie problemu leżącego u jego podstaw. Możesz jednak również zastosować techniki modyfikacji zachowania, aby pomóc psu raz na zawsze przestać warczeć.
Aby trwale rozwiązać problem warczenia, musisz wprowadzić program modyfikacji zachowania. Różne techniki, w tym kontrwarunkowanie i desensybilizacja, mogą pomóc psu w wykształceniu nowego nastawienia do stresu. Jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, zwróć się o pomoc do behawiorysty zwierzęcego lub trenera psów. W międzyczasie możesz kontrolować otoczenie psa, aby ograniczyć czynniki stresogenne, które wywołują u niego warczenie.
Ponadto możesz obserwować kontekst, w którym pies warczy. Zanotuj to zachowanie i zapisz je. Zauważając wzorce, będziesz w stanie poradzić sobie z trudną sytuacją i wyszkolić psa, aby przestał warczeć, kiedy jesteś w pobliżu obcych ludzi. Ta metoda ma wiele zalet, zarówno dla bezpieczeństwa Twojego, jak i Twojego psa. Przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji wkrótce będziesz miał szczęśliwego i pewnego siebie psa, który nie warczy, gdy jest zdenerwowany lub czuje się nieswojo.
Jak nauczyć psa, aby podnosił nogę tak, jakby sikał
Twój pies mógł zacząć podnosić nogę, kiedy miał od sześciu miesięcy do roku. Podnoszenie nogi nie jest koniecznym zachowaniem i możesz pomóc psu, stukając jego łapami o podłogę, a następnie czekając, aż się podniesie. Ostatecznie pies może podnosić nogę, aby zrobić siusiu lub zaznaczyć swoje terytorium.
Pies może również zmienić to zachowanie z powodu podeszłego wieku lub wcześniejszego urazu stawów łap. W rezultacie będzie sikał i spryskiwał nogę w niewłaściwy sposób. Na szczęście można nauczyć psa, aby podnosił nogę tak, jakby sikał, stosując pozytywne wzmocnienie. W ten sposób pies nie będzie odczuwał dyskomfortu podczas stania, chodzenia lub siedzenia.
Aby zacząć uczyć psa podnoszenia nogi tak, jakby sikał, musisz zrozumieć, w jaki sposób psy używają nóg podczas siusiania. Często zdarza się, że psy podnoszą nogę podczas sikania, a przykład psa płci męskiej zainspiruje pozostałe psy w domu do podnoszenia nogi również podczas sikania. Kiedy pies podniesie nogę, nagródź go smakołykiem.
Samice mogą podnosić nogę na znak dominacji, a samce podnoszą nogę, aby oddać mocz. Samice z kolei podnoszą nogę, kiedy sikają, ale rzadziej oddają mocz. Według Patricii McConnell “samica psa męskiego jest w łonie matki spłukana androgenami, więc ma więcej męskich zachowań niż samica”.
Rytualne zachowanie polegające na podnoszeniu nogi w celu zrobienia siusiu jest ściśle związane ze środowiskiem, płcią i stanem zdrowia psa. Co ciekawe, zachowanie to nie jest wrodzone u większości szczeniąt, ale można się go nauczyć i doskonalić. Postawa samca jest znana jako klasyczne uniesienie nogi, podczas gdy suka stosuje postawę młodzieńczego skłonu i postawę konia wyścigowego.
Jak nauczyć psa przytrzymywania nosa przy Twoim policzku?
Aby nauczyć psa przytrzymywania nosa przy policzku, należy położyć smakołyk przed jego twarzą, a następnie wyciągnąć policzek, aby dotknąć jego nosa. Gdy pies dotknie twojego policzka, zaoferuj mu smakołyk. Nie odsuwaj psa, gdy dotyka Twojego policzka, ale pozwól mu go polizać. Kiedy już uda Ci się nauczyć psa dotykania Twojego policzka, możesz wykorzystać tę technikę, aby nauczyć go trzymania nosa przy Twoim policzku bez śliny.
Aby rozpocząć szkolenie psa w zakresie dotykania ręki, zbliż dłoń do boku twarzy psa i poczekaj, aż ją powącha. Kiedy pies powącha Twoją dłoń, nie odzywaj się, ale wypowiedz słowo, np. “tak”, i daj mu mały smakołyk z drugiej ręki. Powtarzaj tę procedurę w miarę potrzeby. Gdy pies opanuje podstawowe zasady kontaktu ręka-nos, przejdź do innych technik.
Po opanowaniu polecenia “dotknij” możesz stopniowo wydłużać czas trwania kontaktu nos-tułów. Zacznij od jednej sekundy, a następnie stopniowo wydłużaj czas, w którym pies będzie dotykał Twojego policzka. Może być również konieczne przesunięcie przedmiotu bliżej twarzy. Kontynuuj ten proces, aż pies opanuje tę czynność. Licz do pełnej sekundy, a następnie nagradzaj psa za przytrzymanie nosa przy policzku.
Kiedy już nauczysz psa przytrzymywania nosa przy policzku, powinieneś stopniowo wprowadzać tę koncepcję w inny sposób. Możesz zacząć od stopniowego zwiększania odległości od psa, kładąc smakołyk na zamkniętej dłoni. Kiedy pies zaakceptuje Twoją rękę w pobliżu swojego nosa, powoli przesuwaj rękę za nogi i do tyłu. Następnie możesz dalej opuszczać rękę i prowadzić nos psa ruchem okrężnym, aż smakołyk znajdzie się przy twojej twarzy.
Aby rozpocząć ten proces, powinieneś stopniowo zwiększać odległość między ręką a nosem psa. Kiedy pies będzie w stanie poczuć zapach twojej ręki, zacznie się do niej skłaniać. Stosuj nagradzające sygnały słowne, aby wzmocnić tę komendę i sprawić, że pies będzie chciał wąchać twoją rękę. Pies w końcu nauczy się przytrzymywać nos przy twoim policzku, kiedy będziesz go pocierał smakołykiem.