Po kastracji Twój pies może być nieco ostrożny w stosunku do obcych i nowych środowisk. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wykastrowane psy są mniej agresywne w stosunku do innych psów, a psy niekastrowane częściej znakują swoje terytorium.
“Należy zwrócić uwagę na ból po kastracji, ponieważ może on być oznaką niepokoju. Jeśli po zabiegu pies wykazuje objawy mdłości, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską” – informuje serwis https://klubgonczypolski.pl/
U wykastrowanych psów o 62% zmniejsza się agresja w stosunku do innych psów
Istnieje kilka czynników, które wpływają na skłonność psa do agresji wobec innych psów, w tym wiek, płeć i cechy właściciela. W większości badań wykazano spadek agresji po kastracji, z wyjątkiem samców, u których zaobserwowano wzrost zachowań agresywnych. Istnieje jednak kilka innych czynników, które odgrywają rolę, w tym stopień wyszkolenia psa. Na przykład bardziej agresywne były samce, które przeszły mniej szkoleń z zakresu posłuszeństwa, oraz te, które dostały psy w prezencie lub jako psy stróżujące.
Autorzy badania omówili kilka możliwych przyczyn tej korelacji i zauważyli, że nie ma wystarczających informacji, aby w pełni ocenić wiarygodność wyników. Jednak wcześniejsze badania wykazały podobne wyniki. Autorzy spekulowali, że zmiany w hormonach rozrodczych mogą mieć wpływ na zachowanie psa, ale potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, jak duży jest to wpływ na psa. Niezależnie od tego, wyniki tego badania są zachęcające. Może ono również pomóc w zachowaniu zdrowia populacji zwierząt domowych.
Chociaż wczesna kastracja może zmniejszyć częstość występowania nawracającej agresji w stosunku do innych psów, może mieć też swoje konsekwencje. Wczesna kastracja może mieć niepożądane skutki dla psa. Oprócz zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia nieplanowanego miotu, wczesna kastracja może powodować problemy takie jak agresywne zachowanie. Jeśli pies nie jest gotowy do osiągnięcia dojrzałości płciowej, przed kastracją warto poczekać, aż osiągnie dojrzałość strukturalną i społeczną.
W badaniu wykluczono również potencjalny czynnik zakłócający, wykluczając gonadektomię – zabieg usunięcia gonady u psa. W badaniu tym stwierdzono, że u psów, u których usunięto gonady, agresja w stosunku do innych psów zmniejszyła się o 62% w porównaniu z psami, u których nie wykonano tego zabiegu. W badaniu tym stwierdzono, że gonadektomia nie miała wpływu na agresywność w stosunku do innych psów, ale zmniejszyła ryzyko wystąpienia agresji w stosunku do ludzi i innych zwierząt.
Innym pozytywnym skutkiem kastracji samców jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób prostaty i raka jąder. Kastracja samca może również zmniejszyć częstość występowania roamingu i obniżyć ryzyko wystąpienia chorób prostaty. Chociaż zabieg ten może mieć pewne niepożądane skutki dla psa, są one zazwyczaj krótkotrwałe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kastracji swojego psa, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Nienaruszone psy częściej znakują swoje terytorium
Niekastrowane psy często zaczynają znakować swoje terytorium, kiedy osiągają dojrzałość płciową, co ma miejsce między szóstym a dziewiątym miesiącem życia. Na tym etapie wzrasta poziom testosteronu, co sprzyja sygnalizowaniu zdolności seksualnych i znakowaniu swojego terytorium. Psy wykastrowane rzadziej znakują swoje terytorium i rzadziej oddają mocz. Chociaż zachowanie to jest powszechne, niektóre psy mogą nadal znakować, dlatego warto dowiedzieć się, jak temu zapobiegać.
Zmiana otoczenia może wywołać znakowanie. Jeżeli pies zobaczy innego nieuszkodzonego psa lub poczuje zapach moczu innego psa, może zdecydować się na znakowanie swojego terytorium. Takie zachowanie może wystąpić w różnych środowiskach, w tym w domu innego psa, u znajomych, a nawet w parku. Samice po kastracji częściej znakują swoje terytorium niż psy kastrowane lub wykastrowane.
Zachowanie to może być wywołane przez wiele czynników, w tym przez nowe osoby w domu lub nowego partnera. Mimo że jest to naturalne zachowanie u psów, może powodować niepożądany stres, a nawet doprowadzić do walki. Oprócz prowokowania walk psów, wykastrowany pies będzie zwracał większą uwagę na nieuszkodzone samice w sąsiedztwie. A to może prowadzić do niechcianej ciąży, zwłaszcza jeśli pies jest w trakcie cyklu rujowego.
Jeśli pies jest psem alfa, z reguły częściej zaznacza swoje terytorium niż pies uległy. Takie zachowanie może być wyuczone, a więc trudniejsze do przełamania. Jednak w niektórych przypadkach znakowanie jest spowodowane stanem chorobowym, takim jak anemia, a winowajcą może być nieleczona choroba. Również psy, które nie zostały wykastrowane, częściej znakują swoje terytorium. Na przykład, niekastrowane samce zazwyczaj znakują swoje terytorium częściej niż niekastrowane suki. Mogą one również znakować swoje terytorium w celu przyciągnięcia partnera. Zachowanie to może być bardziej widoczne u samic z wyższym poziomem testosteronu niż u psów niekastrowanych.
Nudności są częstym skutkiem ubocznym u psów po operacji
Oprócz bólu, innym częstym skutkiem ubocznym po operacji u psów są mdłości. Pies może nie poruszać się w celu oddania moczu lub nie przyjmować prawidłowej postawy, co może być przyczyną wypadków w domu. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że ból jest pod kontrolą i omówić z lekarzem weterynarii wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić. Lekarz weterynarii może również przepisać środki przeciwbólowe. Po powrocie do domu pies powinien zostać otoczony dodatkową opieką i obserwacją, aby zapobiec dalszym komplikacjom.
Konieczne jest, aby w noc poprzedzającą zabieg pies zjadł tylko niewielki posiłek. Ponieważ znieczulenie może powodować mdłości, najlepiej jest podawać psu tylko jedną czwartą normalnej porcji jedzenia. Jeśli po pierwszej porcji pies wydaje się głodny, można mu podać jeszcze jedną czwartą zwykłej porcji karmy. Następnego dnia rano może zjeść normalny posiłek.
Następnego dnia należy podać psu mały, lekki posiłek. Powinien on stopniowo powrócić do normalnych nawyków żywieniowych w ciągu 24 godzin, ale jeśli nudności i wymioty nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli pies nadal nie je lub wydaje się odwodniony, może to być oznaką zakażenia. Lekarz weterynarii przepisze lek lub zaproponuje specjalną dietę dla psa, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Oprócz wymiotów u psa może wystąpić regurgitacja. Jest to nieprzyjemny stan, w którym zwierzę wypróżnia się po znieczuleniu lub zabiegu chirurgicznym. Stan ten jest powszechny po operacjach żołądka i jelit. Może jednak wystąpić więcej niż jeden raz po operacji. Jeśli po operacji pies nadal wymiotuje, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Napady drgawkowe u psów są przerażające. Te nietypowe ruchy i upadki dotyczą całego ciała lub tylko jego części. Napady mogą powodować utratę przytomności i podwyższenie temperatury ciała. Objawy napadów mogą obejmować uporczywe dyszenie i ciężki oddech. Lekarz weterynarii może pomóc w ustaleniu, czy zwierzę wymaga szczególnej opieki w ciągu kilku dni po zabiegu.
Ból po kastracji może być powodem do niepokoju
Psy mogą odczuwać ból po kastracji, co jest zjawiskiem normalnym. Obrzęk wokół miejsca kastracji jest zjawiskiem normalnym i zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni. Jednakże, jeżeli pojawia się ropna wydzielina, stanowi to powód do niepokoju i powinno zostać omówione z lekarzem weterynarii. Ból podczas kastracji może wskazywać na to, że pies potrzebuje pomocy lekarskiej, dlatego w razie niepokoju należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Oprócz krwawienia, u psów może wystąpić nadmierne lizanie miejsca nacięcia. Może to wskazywać na infekcję. Ponadto nadmierne lizanie w miejscu nacięcia może wskazywać na dyskomfort. Należy również zwracać uwagę na oznaki bólu, takie jak agresja, chowanie się, dyszenie i agresja. Bólowi mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak krew w stolcu lub moczu. Lekarz weterynarii będzie w stanie właściwie zdiagnozować poziom bólu u Twojego psa i udzielić Ci najlepszych porad dotyczących jego leczenia.
Kastracja może być skutecznym rozwiązaniem problemu epidemii nadpopulacji. Kastracja chirurgiczna może rozwiązać niektóre problemy i zapobiec rakowi jąder. Zabieg ten może również złagodzić inne problemy związane z męskimi hormonami, takie jak choroby prostaty i niektóre rodzaje chorób skóry. Psy poddane zabiegowi kastracji żyją na ogół dłużej i szczęśliwiej, mają mniej problemów z gruczołami krokowymi niż starsze, nieuszkodzone psy. Są one również mniej skłonne do włóczęgostwa i płodzenia niechcianych miotów.
Oprócz zapobiegania rakowi jąder, kastracja u psów płci męskiej może zmniejszyć stres. Zapobiegając rozmnażaniu, wykastrowane samce rzadziej uciekają z budy i włóczą się po okolicy w poszukiwaniu partnera. Niemniej jednak, samce po kastracji mają zwykle obniżony metabolizm, co czyni je podatnymi na otyłość. Zwiększenie ilości ruchu dla psa ma zasadnicze znaczenie dla jego zdrowia.