Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy

Aby rozpocząć ten proces, musisz upewnić się, że pies podąża za Tobą, gdy jesteś na smyczy. Utrzymując z nim kontakt wzrokowy, rzuć mu smakołyk obok lewej łapy. Posuwając się do przodu, upewnij się, że pies nie przestaje się poruszać. Po kilku pierwszych razach pokaż mu smakołyk, gdy skończysz chodzić. Rzuć mu go obok lewej nogi w odległości kilku kroków. Gdy pies Cię dogoni, nagródź go smakołykiem.

Pozytywne wzmocnienie

Kluczem do nauczenia psa chodzenia na smyczy przy użyciu pozytywnych wzmocnień jest stosowanie różnych technik. Każda technika uzupełnia pozostałe i przyczynia się do wyrobienia solidnych nawyków chodzenia na smyczy. Na przykład możesz dawać psu smakołyk za każdym razem, gdy usiądzie. Następnie możesz też dawać mu smakołyk za każdą zmianę pozycji, np. wstanie i stanie obok Ciebie.

Jedną z technik, które pomogą Ci szybko nauczyć psa chodzenia na smyczy, jest pozwolenie mu na ciągnięcie smyczy po ziemi, zanim pozwolisz mu chodzić na luźnej smyczy. Zacznij od chodzenia z psem po bezpiecznym terenie. Na początek pozwól psu ciągnąć smycz po ziemi i nagradzaj go smakołykami, jeśli zachowa spokój. Następnie możesz przejść do innych ćwiczeń szkoleniowych.

W miarę jak pies rośnie, możesz stopniowo zwiększać poziom nagród za swoje wysiłki. Pies zacznie rozumieć, że ciągnięcie na smyczy powoduje, że się poruszasz, i przestanie ciągnąć za smycz podczas spaceru. Oznacza to, że pies będzie bardziej skłonny do chodzenia na smyczy przy pozytywnym wzmocnieniu niż przy negatywnej karze. Z czasem pies zacznie swobodnie chodzić na luźnej smyczy i będzie chciał to praktykować.

Kiedy szczeniak opanuje już chodzenie w domu, możesz zabrać go na dwór. Zacznij od małych kroków i staraj się chodzić kilka kroków przed nim. Gdy pies podąża za Tobą, daj mu smakołyk lub pochwałę. W miarę zdobywania przez psa doświadczenia możesz stopniowo zwiększać dystans spacerów. W międzyczasie kontynuuj spacery ze szczeniakiem i nagradzaj go, gdy będzie chodził na smyczy.

Powoli

Podczas uczenia psa chodzenia na luźnej smyczy kluczowe znaczenie ma powolne tempo. Pies musi zrozumieć, że musi być na smyczy i nie może za nią ciągnąć. Jeśli ciągnie, natychmiast się zatrzymaj i nagródź go. Różni się to od przywołania na luźnej smyczy. Musisz zmienić sposób postrzegania świata przez psa poprzez zwolnienie tempa.

Pierwszy spacer ze szczeniakiem nadaje ton wszystkim kolejnym spacerom. Umysł szczeniaka jest bardzo wrażliwy na otoczenie zewnętrzne, dlatego spacer powinien być krótki i spokojny. Twój szczeniak szybko nauczy się, że nacisk na smycz przerywa spacer. Chwal i nagradzaj psa za dobre zachowanie. Pomoże to zapobiec późniejszym złym zachowaniom. Kilka dni wystarczy, aby większość psów nauczyła się chodzić na smyczy, ale niektóre psy będą miały z tym trudności.

Drugim krokiem jest stosowanie smakołyków podczas uczenia psa chodzenia na luźnej smyczy. Pozostawienie smakołyka psu, który ciągnie lub podskakuje, może sprawić, że poczuje się on niekomfortowo. Luźna smycz zachęci psa do przyjścia do Ciebie, a kiedy już tam będziesz, włóż mu do pyska kilka małych smakołyków, aby go nagrodzić. Powtarzaj ten proces w miarę potrzeb, aż pies będzie w stanie chodzić na luźnej smyczy bez odczuwania dyskomfortu.

Powolne podejście do tematu jest bardzo ważnym krokiem w nauczaniu psa chodzenia na luźnej smyczy. Chociaż szybki spacer może sprawić, że pies będzie merdał ogonem z podekscytowania, nie jest dobrym pomysłem zmuszanie go do pospiesznego ruszenia w drogę. Wolniejsze tempo oznacza, że pies ma czas na zapoznanie się z otoczeniem. A jeśli zdarzy Ci się przegapić początek spaceru, zawsze możesz zacząć od początku.

Kolejnym ważnym krokiem w szkoleniu psa do chodzenia na luźnej smyczy jest utrzymywanie jej luźnej. Odruch sprzeciwu u psa powoduje, że ciągnie on smycz do tyłu lub kopie w ziemię, kiedy jest ciągnięty. To zachowanie nie jest ani uparte, ani kontrolujące – to po prostu reakcja obronna, która uniemożliwia psu eksplorowanie terenu. Co więcej, ciągnięcie na smyczy jest dla psa frustrującym zachowaniem.

Przekierowywanie uwagi psa

Podczas uczenia psa chodzenia na smyczy jednym z najważniejszych narzędzi jest kliker lub inne urządzenie, które przekierowuje uwagę psa. Przekierowanie uwagi psa na wczesnym etapie nauki jest niezwykle ważne, ponieważ później raczej nie przyniesie efektów, jeśli pies już wykopie sobie dołek. Zamiast tego skoncentruj się na przekierowaniu uwagi psa tak, aby zafiksowany obiekt zniknął.

Możesz przekierować uwagę szczeniaka, wołając jego imię. Wiele osób używa ostrego głosu, aby zwrócić na siebie uwagę psa, ale ta metoda tylko naraża psa na porażkę. Zamiast próbować zmusić psa do wykonywania poleceń, skup się na pozyskaniu jego współpracy. O wiele lepiej jest szkolić psa, jeśli chce Cię słuchać, niż wymagać tego od niego.

Jednym ze sposobów na skupienie uwagi psa jest zabawa w przeciąganie liny. Kiedy pies jest rozproszony, idź w kierunku przeciwnym do tego, w którym znajduje się przeszkoda. Zachowaj jak najbardziej ożywioną minę i nagradzaj psa, kiedy będzie Cię gonił. Jeśli pies nie jest zainteresowany gonieniem Ciebie, szybko przejdzie do następnego elementu rozpraszającego uwagę.

Aby nauczyć psa chodzenia na smyczy, zacznij od krótkich spacerów na świeżym powietrzu. Kiedy pies jest posłuszny, nagradzaj jego uwagę smakołykami lub pochwałami. Wykorzystaj części metody 1 jako przewodnik w szkoleniu psa do chodzenia na smyczy. Stosuj metodę „kliknij i zrób coś” lub odpowiednią zabawkę do żucia. W miarę jak pies przyzwyczaja się do chodzenia poza domem, możesz stopniowo zwiększać dystans, który pokonujecie.

Przekierowywanie uwagi psa podczas nauki chodzenia na smyczy jest szczególnie ważne podczas spacerów w miejscach o dużej aktywności. Rozproszenie uwagi przez ludzi, psy i inne psy może być przyczyną problemów podczas tego procesu szkolenia. Aby przezwyciężyć te problemy, planuj z wyprzedzeniem i unikaj rozpraszania uwagi za pomocą smakołyków, dystansu i odległości. Jeśli Twój pies nie jest jeszcze przyzwyczajony do spotykania się z innymi psami i nie jest zaznajomiony z innymi psami, bardzo ważne jest, aby socjalizować go z ludźmi o podobnej wielkości i w podobnym wieku.

Zniechęcanie do ciągnięcia

Aby zniechęcić psa do ciągnięcia, najpierw zatrzymaj go w miejscu na końcu smyczy. Nie posuwaj go dalej, dopóki nie przestanie ciągnąć. Kiedy pies przestanie ciągnąć, pochwal go i poczęstuj smakołykiem. Powtórz tę czynność kilka razy, aż pies zrozumie. Jeśli zachowanie nie ustępuje, popracuj nad zmianą kierunku. Jeśli pies ciągle ciągnie, spróbuj go skorygować, zmieniając kierunek. Pies może ciągnąć, aby wrócić do domu, ale z czasem zrozumie, że nie jest to właściwe zachowanie.

Ucząc psa chodzenia na smyczy, zawsze zniechęcaj go do ciągnięcia i nagradzaj za dobre zachowanie. Skutecznym sposobem na zachęcenie psa do grzecznego chodzenia jest podawanie mu dużej ilości wartościowych smakołyków. Przed przypięciem smyczy powinieneś zawsze poczekać, aż pies postawi wszystkie cztery łapy na ziemi. Jeśli chcesz, aby spacery z psem były relaksującym doświadczeniem, zastosuj szkolenie na smyczy BAT.

Po nauczeniu psa chodzenia na smyczy powinieneś wprowadzić inny rodzaj szkolenia. Możesz ćwiczyć z psem w parku lub na pobliskiej ulicy. Pamiętaj, aby unikać rozpraszających sytuacji i czynników rozpraszających uwagę. Jeżeli nie masz możliwości spacerowania z psem po publicznym parku, przynieś narzędzie do kierowania, które ułatwi mu chodzenie na smyczy. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że nie tylko zapobiegnie ona ciągnięciu przez psa, ale również pozwoli Ci używać jej w miejscu publicznym.

Kiedy już opanujesz daną metodę szkoleniową, nadszedł czas, aby zaznaczyć to zachowanie. Wybierz głos, który jest radosny i spokojny, a nie podekscytowany, i użyj głosu wabiącego, aby zwabić psa do pożądanej pozycji. Używając smakołyka jako przynęty, trzymaj go nad nosem psa i powiedz mu „idziemy”. Kiedy pies nauczy się już chodzić na smyczy i nie będzie ciągnął, pochwal go i nagródź za dobre zachowanie.

Pies, który ciągnie na smyczy, może się zadławić, jeśli smycz jest zbyt ciasna. Możesz użyć obroży treningowej lub łańcucha dławiącego, aby zniechęcić psa do ciągnięcia, ale nie powinieneś go do tego zmuszać. Nawet jeśli Twój pies ciągnie na smyczy, bo sprawia mu to przyjemność, po kilku tygodniach może w końcu przestać to robić. Przyczyna tego zachowania jest prosta: psy ciągną na smyczy, ponieważ chcą się gdzieś dostać. Jeśli nie znajdą czegoś, co zajęłoby ich uwagę, będą nadal ciągnąć.

Aby rozpocząć ten proces, musisz upewnić się, że pies podąża za Tobą, gdy jesteś na smyczy. Utrzymując z nim kontakt wzrokowy, rzuć mu smakołyk obok lewej łapy. Posuwając się do przodu, upewnij się, że pies nie przestaje się poruszać. Po kilku pierwszych razach pokaż mu smakołyk, gdy skończysz chodzić. Rzuć mu go obok lewej nogi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *